E-shop sme spustili len pred pár dňami. Ospravedlňte prosím prípadné nedokonalosti. Postupne ich odstraňujeme.

Učiaca sa škola

Odloženie vízie Učiace sa Slovensko ad acta zo strany ministerstva školstva mnohých riaditeľov a učiteľov nahnevalo. Odmietli sa zmieriť s tým, že by sa myšlienky z tohto dokumentu nemali premietnuť do praxe. Táto kniha je určená tým, ktorí nechcú so zmenami na svojej škole čakať na pokyn či povolenie zhora. Obsahuje konkrétne námety a návody, ako zmeniť a zlepšiť mnohé podstatné veci na ľubovoľnej škole už od pondelka.

Skladom (>5 ks)
Kód: 03
€16,90
Kategória: Knihy
Autor: Vladimír Burjan
Vydavateľ: DOBRÁ ŠKOLA, Komenského inštitút, Indícia
1. vydanie: jún 2021
Počet strán: 350
Rozmery: 165 mm x 235 mm
Tlač: farebná
USŠ 3D
Náš tip

Počas tvorby vízie Učiace sa Slovensko v rokoch 2016 – 2017 sa podarilo vyvolať nádej, že slovenské školstvo sa konečne vydá na cestu potrebných zmien. Následné kroky ministerstva školstva (či skôr ich absencia) však mnohých zaskočili a opäť raz sklamali. Ozvali sa však mnohí riaditelia škôl a učitelia, ktorých vízia oslovila a ktorí sa odmietali zmieriť s tým, že by sa nemala premietnuť do praxe.

Ich iniciatívu zaregistrovali niektoré neziskové organizácie, ktoré sa rozhodli poskytnúť im pomocnú ruku. V rámci projektu Učiace sa školy sa dvanásť škôl pustilo do zmien inšpirovaných dokumentom Učiace sa Slovensko. V rámci tohto projektu vznikli aj materiály, ktoré podrobne rozoberali vybrané tézy z Učiaceho sa Slovenska a  poskytovali školám konkrétne návody, ako ich zavádzať do praxe.

Publikácia Učiaca sa škola je súborným knižným vydaním týchto materiálov. Jednotlivé kapitoly sú venované týmto témam: pojatie profesie učiteľa, ciele výchovy a vzdelávania, obsah vzdelávania, konštruktivistický prístup, individualizácia vzdelávania, práca s nadanými žiakmi, hodnotenie žiakov, testovanie žiakov a pedagogické merania, organizácia vyučovania, prepájanie formálneho a neformálneho vzdelávania a prostredie školy.

Zmeny a inovácie sú potrebné všade, školy nie sú výnimkou. Ako skonštatoval Adam Urbanski, „ak budeme všetko robiť tak, ako sme to vždy zvykli robiť, tak dostaneme iba to, čo sme vždy zvykli dostať.“ A s tým, čo dnes dostávame, mnohí spokojní nie sme. A ak to chcete počuť aj od renomovaného pedagóga Geoffreyho Pettyho, nech sa páči: „Nemôžete zlepšiť spôsob, akým učíte, ak ho nezmeníte.“

Späť do obchodu